YEREL DNS ÖNBELLEĞİNİ TEMIZLEME (DNS FLUSH)

Bize bir etki alanı adı aktarırken veya etki alanı için DNS sunucularınızı güncellerken, yerel bilgisayarınız DNS sunucuları hala eski site IP adresinizi çözüyor olabilir; bu, yeni sitenize erişememenize veya İnternet sitesine erişmenize neden olur Bu site önceki barındırma şirketinize ev sahipliği yaptı.

Genellikle belirli bir süre sonra (24-72 saat) yerel bilgisayarınız doğal olarak yeni site IP’nizi çözmeye başlayacak ve sitenizi bizimle (ev sahibi sağlayıcınız yerine) bizde barındırıldığını görmeye başlayacaksınız.

Yerel bilgisayarınızı temizleme DNS önbelleği (ayrıca DNS FLUSH olarak da bilinir) bu işlemi hızlandırmaya yardımcı olabilir ve zamanın% 90’ında yeni sitenize hemen erişebileceksiniz.

Bu makalede, genel olarak işletim sisteminize bağlı olarak farklı olan birkaç seçenek açıklanmaktadır. Bunlar sadece% 100 doğruluk için örnek prosedürlerdir, lütfen İşletim Sistemi sürümünüzü iki kez kontrol edin ve DNS önbelleğinizi temizlemek için kullanabileceğiniz tam komutları kontrol edin (DNS FLUSH).

Windows tabanlı bilgisayarlar:

Windows 8+ için:

DNS değişikliklerinin gerçekleşebilmesi için e-posta istemcinizi ve diğer tarayıcı sekmelerini (veya tarayıcıları tamamen) kapatın.

Aynı anda Windows Logo + R tuşlarına tıklayın .

Yazın  cmd metin kutusuna ve sonra Tamam’a tıklayın.

Yeni siyah ekranda aşağıdaki komutu girin ve ardından ENTER tuşuna basın:

ipconfig / flushdns

Artık e-posta istemcinizi ve daha önce durdurduğunuz diğer tarayıcıları başlatabilirsiniz. Lütfen, tarayıcınızın önbelleğini nasıl temizleyeceğinizle ilgili makaleyi kontrol edin; bu da hesabınızı bizimle barındırdığını görmeniz için gerekli olabilir.

Windows 7 ve Vista için:

E-posta istemcisi ve web tarayıcıları gibi kullandığınız tüm İnternet uygulamalarını kapatın.

Başlat düğmesine (daire) ve ardından “Tüm Programlar” a tıklayın ve ardından “Aksesuarlar” altına gidin ve “Komut İstemi” olarak adlandırılan en üstteki siyah simgeye tıklayın. Bu yeni bir siyah pencere açacaktır.

Yeni siyah pencerede ipconfig / flushdns  yazıp  klavyenizdeki ENTER düğmesine basın.

Artık e-posta istemcinizi ve daha önce durdurduğunuz diğer tarayıcıları başlatabilirsiniz. Lütfen, tarayıcınızın önbelleğini nasıl temizleyeceğinizle ilgili makaleyi kontrol edin; bu   da hesabınızı bizimle barındırdığını görmeniz için gerekli olabilir.

Windows XP için:

E-posta istemcisi ve web tarayıcıları gibi kullandığınız tüm İnternet uygulamalarını kapatın.

Başlat düğmesine tıklayın ve ardından “Çalıştır” ı seçin. Metin alanına “cmd” komutunu girin ve ENTER tuşuna basın (Tamam’ı seçin).

Yeni siyah pencerede ipconfig / flushdns yazıp klavyenizdeki ENTER düğmesine basın.

Artık e-posta istemcinizi ve daha önce durdurduğunuz diğer tarayıcıları başlatabilirsiniz. Lütfen, tarayıcınızın önbelleğini nasıl temizleyeceğinizle ilgili makaleyi kontrol edin; bu   da hesabınızı bizimle barındırdığını görmeniz için gerekli olabilir.

Mac OSX tabanlı bilgisayarlar:

DNS önbelleğinizi Mac altında nasıl temizleyeceğinize dair çok temel bir örnek sunuyoruz. Mac OS X sürümleri sürekli değişiyor ve DNS temizleme yöntemleri sürekli değişiyor. Lütfen, belirli Mac OS X sürümünüz için DNS’nizi nasıl temizleyeceğinizle ilgili olarak Apple’daki şu makaleyi inceleyin:  https://support.apple.com/en-us/HT202516

Mac OSX Leopard’da, DNS çözümleyici önbelleğini temizlemek için dnscacheutil -flushcache komutunu kullanabilirsiniz:

bash-2.05a $   dscacheutil – temizleme önbelleği

Mac OSX 10.5.1 ve önceki sürümlerinde, lookupd -flushcache komutu aynı görevi gerçekleştirdi:

bash-2.05a $   aranan -düşük önbellek

Yukarıdakilerle birlikte – bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve / veya tarayıcı önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir .

Linux tabanlı bilgisayarlar:

DNS’nin Linux altında nasıl yıkanacağına dair kesin adımlar gerçekten yüklü Linux dağıtımına ve yüklü sistem paketlerine bağlıdır. Lütfen, DNS önbelleğinizi yıkamak için atmanız gereken adımların tam olduğunu öğrenmek için dağıtım belgelerinize bakın. Lütfen, bazı dağıtımların varsayılan olarak DNS önbelleğe alma hizmetini yüklemediğini unutmayın; bu nedenle, DNS önbelleğini temizlemek, paket değişikliği yapılmadan gerekli olmayabilir veya mümkün olmayabilir.

Normalde, önbellek hizmetini yeniden başlatmanız veya aşağıdaki gibi komutları kullanarak yerel ad sunucunuz varsa:

/etc/init.d/nscd restart
/etc/init.d/named restart
veya nscd -I ana bilgisayarları

Yukarıdakilerle birlikte – bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve / veya tarayıcı önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir  .

Yukarıdaki adımlar hala yardımcı olmuyorsa, yeni DNS değişikliğinin gerçekleşmesi ve İnternet’te yayılması için 24-72 saat bekleyin.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

You Might Also Like