wordpress shortcode eklentisi | wordpress shortcode kullanımı

wordpress shortcode eklentisi , wordpress shortcode kullanımı , wordpress shortcode çalışmıyor wordpress php kod ekleme wordpress html kod ekleme ve wordpress css ekleme

Kısa kodlar, WordPress yazılarınıza, sayfalarınıza ve kenar çubuklarınıza dinamik içerik eklemenin kolay bir yoludur.

Birçok WordPress eklentisi ve teması, iletişim formları, resim galerileri, kaydırıcılar ve daha fazlası gibi özel içerikler eklemek için kısa kodlar kullanır.

Bu yazıda, WordPress’te nasıl kolayca kısa kod ekleneceğini göstereceğiz. WordPress’te kendi özel kısa kodlarınızı nasıl yaratacağınızı da göstereceğiz.

Shortcode nedir?

WordPress’teki kısayollar, WordPress yazılarına, sayfalarına ve kenar çubuğu widget’larına dinamik içerik eklemenize yardımcı olan kod kısayollarıdır. Bu gibi köşeli parantez içinde görüntülenirler:

[Myshortcode]

Kısa kodları daha iyi anlamak için, neden ilk olarak eklendiklerinin arka planına bir göz atalım.

WordPress, hiç kimsenin veritabanına kötü amaçlı kod eklemek için gönderileri ve sayfa içeriğini kullanmadığından emin olmak için tüm içeriği filtreler . Bu, yazılarınıza temel HTML yazabildiğiniz, ancak PHP kodu yazamayacağınız anlamına gelir.

Ancak, ilgili yayınları, başlık reklamlarını, iletişim formlarını, galerileri vb. Görüntülemek için yazılarınızın içinde özel bir kod çalıştırmak isterseniz?

Shortcode API’sinin girdiği yer burasıdır.

Temel olarak, geliştiricilerin kodlarını bir fonksiyonun içine eklemelerine ve daha sonra bu fonksiyonu WordPress ile kısa kod olarak kaydetmelerine izin verir, böylece kullanıcılar herhangi bir kodlama bilgisi olmadan kolayca kullanabilirler.

WordPress kısa kodu bulduğunda, onunla ilişkili kodu otomatik olarak çalıştırır.

WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza kolayca nasıl kısa kod ekleneceğini görelim.

WordPress Gönderilerinde ve Sayfalarında Kısa Kod Eklemek

Öncelikle, kısa kod eklemek istediğiniz yazıyı ve sayfayı düzenlemeniz gerekir. Bundan sonra, bir kısa kod bloğu eklemek için blok ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

Kısa kod bloğunu ekledikten sonra kısa kodunuzu blok ayarlarına girebilirsiniz. Shortcode gibi kullandığınız olabilir çeşitli WordPress eklentileri tarafından sağlanacaktır WPForms için iletişim formları , OptinMonster için e-posta pazarlama formları, WP arama diyalog bir eklemek için düğmeye aramak için tıklayın , vb

Blok kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla ayrıntı için Gutenberg eğitimimize bakın.

Artık yazınızı veya sayfanızı kaydedebilir ve kısa kodun çalışmakta olduğunu görmek için değişikliklerinizi önizleyebilirsiniz.

WordPress Kenar Çubuğu Widget’larına Kısa Kod Ekleme

WordPress kenar çubuğu widget’larında kısa kodları da kullanabilirsiniz . Görünüm »Pencere Öğeleri sayfasını ziyaret edin ve ‘Metin’ widget’ını kenar çubuğuna ekleyin.

Artık kısa kodunuzu widget’ın metin alanına yapıştırabilirsiniz.

Widget ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Bundan sonra , kenar çubuğu widget’ındaki kısa kodun canlı önizlemesini görmek için WordPress web sitenizi ziyaret edebilirsiniz .

Eski WordPress Klasik Düzenleyiciye Kısa Kod Ekleme

Hala eski klasik düzenleyiciyi WordPress’te kullanıyorsanız, WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza nasıl kısa kod ekleyebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Sadece kısa kod eklemek istediğiniz yazıyı ve sayfayı düzenleyin. Kısa kodu, içerik düzenleyicinin içinde görüntülenmesini istediğiniz herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Sadece kısa kodun kendi satırında olduğundan emin olun.

Değişikliklerinizi saklamayı unutmayın. Bundan sonra kısa kodun çalışmasını görmek için yazınızı ve sayfanızı önizleyebilirsiniz.

WordPress Tema Dosyalarına Kısa Kod Ekleme

Kısa kodların, WordPress postalarında, sayfalarında ve widget’larında kullanılması amaçlanmıştır. Ancak, bazen bir WordPress tema dosyasında bir kısa kod kullanmak isteyebilirsiniz.

WordPress bunu yapmayı kolaylaştırır, ancak WordPress tema dosyalarınızı düzenlemeniz gerekecektir. Bunu daha önce yapmadıysanız , WordPress’te nasıl kod kopyalayıp yapıştırılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

Temel olarak, sadece aşağıdaki kodu ekleyerek herhangi bir WordPress tema şablonuna bir kısa kod ekleyebilirsiniz.

1
echo do_shortcode("[your_shortcode]"); ?>

WordPress şimdi kısa kodu arayacak ve çıktısını tema şablonunuzda gösterecektir.

WordPress’te Kendi Özel Kısa Kodunuzu Nasıl Oluşturabilirsiniz

Kısa kodlar, WordPress gönderisinin ve sayfalarının içine dinamik içerik veya özel kod eklemek istediğinizde gerçekten yararlı olabilir. Ancak, özel bir kısa kod oluşturmak istiyorsanız, o zaman bazı kodlama deneyimi gerektirir.

PHP kodunu yazmakta rahatsanız, işte şablon olarak kullanabileceğiniz örnek bir kod.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
// function that runs when shortcode is called
function wpb_demo_shortcode() {
// Things that you want to do.
$message = 'Hello world!';
// Output needs to be return
return $message;
}
// register shortcode
add_shortcode('greeting', 'wpb_demo_shortcode');

Bu kodda, önce bazı kodları çalıştıran ve çıktıyı döndüren bir işlev yarattık. Ondan sonra, ‘tebrik’ adında yeni bir kısa kod yarattık ve WordPress’e yarattığımız işlevi çalıştırmasını söyledik.

Artık aşağıdaki kodu kullanarak bu kısa kodu yazılarınıza, sayfalarınıza ve widget’larınıza ekleyebilirsiniz:

[tebrik]

Oluşturduğunuz işlevi çalıştıracak ve istediğiniz çıkışı gösterecektir.

Şimdi bir kısa kodun daha pratik kullanımına bakalım. Bu örnekte, bir kısa kod içinde bir Google AdSense pankartı göstereceğiz .

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
// The shortcode function
function wpb_demo_shortcode_2() {
// Advertisement code pasted inside a variable
$string .= '
class="adsbygoogle"
     style="display:block; text-align:center;"
     data-ad-format="fluid"
     data-ad-layout="in-article"
     data-ad-client="ca-pub-0123456789101112"
     data-ad-slot="9876543210">
';
// Ad code returned
return $string;
}
// Register shortcode
add_shortcode('my_ad_code', 'wpb_demo_shortcode_2');

Reklam kodunu kendi reklam kodunuzla değiştirmeyi unutmayın.

Artık WordPress yazılarınızın, sayfalarınızın ve kenar çubuğu araçlarınızın içindeki [my_ad_code] kısa kodunu kullanabilirsiniz. WordPress, kısa kodla ilişkili işlevi otomatik olarak çalıştırır ve reklam kodunu görüntüler.

Gutenberg Blocks vs Kısa kodlar

Kullanıcılar tarafından sıkça yeni Gutenberg blokları – shortcode arasındaki farkları soruyor.

Temel olarak kısa kodları faydalı bulursanız, WordPress editör bloklarını seveceksiniz. Bloklar aynı şeyi yapmanıza ancak daha kullanıcı dostu bir şekilde yapmanıza izin verir.

Kullanıcıların dinamik içeriği görüntülemek için bir kısa kod eklemelerini istemek yerine, bloklar kullanıcıların daha sezgisel bir kullanıcı arayüzüyle yazı / sayfa içine dinamik içerik eklemelerine izin verir. Birçok popüler WordPress eklentisi Gutenberg bloklarını kısa kodlar yerine kullanmaya geçiyor çünkü daha yeni başlıyorlar.

WordPress için denemek isteyebileceğiniz en faydalı Gutenberg blok eklentilerinin bir listesini hazırladık .

Kendi özel Gutenberg bloklarınızı oluşturmak istiyorsanız , WordPress’te özel Gutenberg blokları oluşturma konusunda adım adım öğretici adımlarımızı takip edebilirsiniz .

Umarız bu makale WordPress’te nasıl kısa kod ekleneceğini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Rehberimizi, en iyi sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucu eklentileri ve herhangi bir kod yazmadan özel bir WordPress teması oluşturma hakkında da görmek isteyebilirsiniz .

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

You Might Also Like